Cornell Dubilier Electronics CD5CC100DO3
CD5CC100DO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC100DO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 10PF 0.5PF 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC100DO3.pdf
Availability of CD5CC100DO3
QUANTITY
CD5CC100DO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC100DO3
Internal Part NumberEIS-CD5CC100DO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC100DO3
Related LinksCD5CC, CD5CC100DO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC100DO3 Details Description
Related parts for CD5CC100DO3
IC 1DRVR/1RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf