Cornell Dubilier Electronics CD5CC100JO3
CD5CC100JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5CC100JO3
Brief Description
CAP MICA 10PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5CC100JO3.pdf
Availability of CD5CC100JO3
QUANTITY
CD5CC100JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5CC100JO3
Internal Part NumberEIS-CD5CC100JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5CC100JO3
Related LinksCD5CC, CD5CC100JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5CC100JO3 Details Description
Related parts for CD5CC100JO3
TVS DIODE 120VWM 193VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAT 5E 50 PR 110 WRNG BLK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf