Cornell Dubilier Electronics CD5EC200JO3
CD5EC200JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5EC200JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 20PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5EC200JO3.pdf
Availability of CD5EC200JO3
QUANTITY
CD5EC200JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5EC200JO3
Internal Part NumberEIS-CD5EC200JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5EC200JO3
Related LinksCD5EC, CD5EC200JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5EC200JO3 Details Description
Related parts for CD5EC200JO3
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC I2C/SRL 10BIT 4CH 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 86POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
TERMINAL KSK 1/32 KRG BN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W datasheet.pdf