Amphenol Aerospace Operations MS27473P24B29P
MS27473P24B29P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P24B29P
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P24B29P.pdf
Availability of MS27473P24B29P
QUANTITY
MS27473P24B29P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P24B29P
Internal Part NumberEIS-MS27473P24B29P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P24B29P
Related LinksMS27473, MS27473P24B29P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P24B29P Details Description
Related parts for MS27473P24B29P
DIODE ZENER 4.3V 500MW MSD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 60MA 25 OHM TH datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1.5A SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V EMD3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUGE 3.3 V SM datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf