Panasonic Electronic Components ERJ-S02J822X
ERJ-S02J822X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02J822X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02J822X.pdf
Availability of ERJ-S02J822X
QUANTITY
ERJ-S02J822X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02J822X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02J822X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02J822X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02J822X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02J822X Details Description
Related parts for ERJ-S02J822X
IC POT W/EEPROM DUAL 50K 16-SOIC datasheet.pdf
BACKSHELL DB37 STR BLK PLASTIC datasheet.pdf
IC 12-BIT 200KHZ BIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
LCD MOD 20X4 CHAR STN W/BKLT GN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf