Cornell Dubilier Electronics CD5EC360GO3
CD5EC360GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5EC360GO3
Brief Description
CAP MICA 36PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5EC360GO3.pdf
Availability of CD5EC360GO3
QUANTITY
CD5EC360GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5EC360GO3
Internal Part NumberEIS-CD5EC360GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5EC360GO3
Related LinksCD5EC, CD5EC360GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5EC360GO3 Details Description
Related parts for CD5EC360GO3
IC CONTROLLR LI-ION 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
DIG RK SW -M02- LNRS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15W 5V 3A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf