Vishay/Sprague T95Z156M020LSSL
T95Z156M020LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z156M020LSSL
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910
Datasheet Download
T95Z156M020LSSL.pdf
Availability of T95Z156M020LSSL
QUANTITY
T95Z156M020LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z156M020LSSL
Internal Part NumberEIS-T95Z156M020LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z156M020LSSL
Related LinksT95Z156, T95Z156M020LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z156M020LSSL Details Description
Related parts for T95Z156M020LSSL
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/3V 10MLF datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf