Cornell Dubilier Electronics CD5EC390GO3
CD5EC390GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5EC390GO3
Brief Description
CAP MICA 39PF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5EC390GO3.pdf
Availability of CD5EC390GO3
QUANTITY
CD5EC390GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5EC390GO3
Internal Part NumberEIS-CD5EC390GO3
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5EC390GO3
Related LinksCD5EC, CD5EC390GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5EC390GO3 Details Description
Related parts for CD5EC390GO3
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC AND/NAND/OR/NOR GATE PROG VO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
330UF 35V 10X12,5 datasheet.pdf