Panasonic Electronic Components ECW-HA3C362JB
ECW-HA3C362JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C362JB
Brief Description
CAP FILM 3600PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C362JB.pdf
Availability of ECW-HA3C362JB
QUANTITY
ECW-HA3C362JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C362JB
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C362JB
PackagingBulk
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.224" W (17.80mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C362JB
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C362JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C362JB Details Description
Related parts for ECW-HA3C362JB
FIXED IND 7.2UH 6.2A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf