Cornell Dubilier Electronics CD5FA201JO3F
CD5FA201JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD5FA201JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 200PF 5% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD5FA201JO3F.pdf
Availability of CD5FA201JO3F
QUANTITY
CD5FA201JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5FA201JO3F
Internal Part NumberEIS-CD5FA201JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD5
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5FA201JO3F
Related LinksCD5FA2, CD5FA201JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5FA201JO3F Details Description
Related parts for CD5FA201JO3F
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX DUAL 2:1 DIFF 5V 20-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 1MM 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf