Cornell Dubilier Electronics CD5FC910JO3
CD5FC910JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD5FC910JO3
Brief Description
CAP MICA 91PF 5% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD5FC910JO3.pdf
Availability of CD5FC910JO3
QUANTITY
CD5FC910JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD5FC910JO3
Internal Part NumberEIS-CD5FC910JO3
PackagingBulk
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.118" (3.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.272" L x 0.169" W (6.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD5FC910JO3
Related LinksCD5FC, CD5FC910JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD5FC910JO3 Details Description
Related parts for CD5FC910JO3
SW LEVER SPST-NO 2A SEALED 125V datasheet.pdf
FILM COND 6 MIL 3' X 150' datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
PDU 3-PHASE METER 240V/230V/220V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf