Sumida Corporation CD73NP-120MC
CD73NP-120MC picture photo
Mfg. Part Number
CD73NP-120MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.39A 89.7 MOHM
Datasheet Download
CD73NP-120MC.pdf
Availability of CD73NP-120MC
QUANTITY
CD73NP-120MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD73NP-120MC
Internal Part NumberEIS-CD73NP-120MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD73
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.39A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)89.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD73NP-120MC
Related LinksCD73NP, CD73NP-120MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD73NP-120MC Details Description
Related parts for CD73NP-120MC
CABLE 4POS STRAIGHT PLUG 5M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 3A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf