Texas Instruments CD74ACT10MG4
CD74ACT10MG4 picture photo
Mfg. Part Number
CD74ACT10MG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC
Datasheet Download
CD74ACT10MG4.pdf
Availability of CD74ACT10MG4
QUANTITY
CD74ACT10MG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74ACT10MG4
Internal Part NumberEIS-CD74ACT10MG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ACT
PackagingTube
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL13.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74ACT10MG4
Related LinksCD74AC, CD74ACT10MG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74ACT10MG4 Details Description
Related parts for CD74ACT10MG4
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES 43 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68.1K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 TNCM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf