Texas Instruments CD74HC112M96
CD74HC112M96 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC112M96
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC
Datasheet Download
CD74HC112M96.pdf
Availability of CD74HC112M96
QUANTITY
CD74HC112M96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC112M96
Internal Part NumberEIS-CD74HC112M96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74HC
PackagingCut Tape (CT)
FunctionSet(Preset) and Reset
TypeJK Type
Output TypeDifferential
Number of Elements2
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock60MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL30ns @ 6V, 50pF
Trigger TypeNegative Edge
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent4µA
Input Capacitance10pF
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC112M96
Related LinksCD74HC, CD74HC112M96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC112M96 Details Description
Related parts for CD74HC112M96
LED GREEN/YLW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 196 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 86POS datasheet.pdf