Texas Instruments CD74HC125M
CD74HC125M picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC125M
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC
Datasheet Download
CD74HC125M.pdf
Availability of CD74HC125M
QUANTITY
CD74HC125M Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC125M
Internal Part NumberEIS-CD74HC125M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC125M
Related LinksCD74H, CD74HC125M Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC125M Details Description
Related parts for CD74HC125M
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.6A TO-262 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
SCR 4A 400V TO202-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
CAP CER 780PF 30KV Z5U DISK datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
6,8UF 160V 8X11,5 datasheet.pdf