Texas Instruments CD74HC390MT
CD74HC390MT picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC390MT
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DUAL DECADE RIP CNTR 16SOIC
Datasheet Download
CD74HC390MT.pdf
Availability of CD74HC390MT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CD74HC390MT Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC390MT
Internal Part NumberEIS-CD74HC390MT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC390MT
Related LinksCD74H, CD74HC390MT Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC390MT Details Description
Related parts for CD74HC390MT
CONN SHORTING JUMPER 4POS 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 25MLP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 7/16"-30' BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf