Texas Instruments CD74HC393M96
CD74HC393M96 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC393M96
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DUAL 4-STG BIN COUNTER 14SOIC
Datasheet Download
CD74HC393M96.pdf
Availability of CD74HC393M96
QUANTITY
CD74HC393M96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC393M96
Internal Part NumberEIS-CD74HC393M96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC393M96
Related LinksCD74HC, CD74HC393M96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC393M96 Details Description
Related parts for CD74HC393M96
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
THERMOSTAT 105 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
29MM PIN FIN HS ASSEMBLY datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 30POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.37MM, 250MM LE datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
4700UF 16V 16X25MM 85C 3500H datasheet.pdf