Texas Instruments CD74HC75M96
CD74HC75M96 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC75M96
Manufacturer
Product Category
Logic - Latches
Brief Description
IC DUAL 2BIT TRANS LATCH 16SOIC
Datasheet Download
CD74HC75M96.pdf
Availability of CD74HC75M96
QUANTITY
CD74HC75M96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC75M96
Internal Part NumberEIS-CD74HC75M96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Latches
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeD-Type Transparent Latch
Circuit2:2
Output TypeDifferential
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Independent Circuits2
Delay Time - Propagation10ns
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC75M96
Related LinksCD74H, CD74HC75M96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC75M96 Details Description
Related parts for CD74HC75M96
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RECEPT 168POS W/POST SMD datasheet.pdf