Sumida Corporation CD75NP-560KC
CD75NP-560KC picture photo
Mfg. Part Number
CD75NP-560KC
Brief Description
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM
Datasheet Download
CD75NP-560KC.pdf
Availability of CD75NP-560KC
QUANTITY
CD75NP-560KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD75NP-560KC
Internal Part NumberEIS-CD75NP-560KC
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating940mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD75NP-560KC
Related LinksCD75NP, CD75NP-560KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD75NP-560KC Details Description
Related parts for CD75NP-560KC
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
RES 620 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf