Cornell Dubilier Electronics CD7FA331JO3
CD7FA331JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD7FA331JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 5% 100V RADIAL
Datasheet Download
CD7FA331JO3.pdf
Availability of CD7FA331JO3
QUANTITY
CD7FA331JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD7FA331JO3
Internal Part NumberEIS-CD7FA331JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD7
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.126" W (7.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD7FA331JO3
Related LinksCD7FA, CD7FA331JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD7FA331JO3 Details Description
Related parts for CD7FA331JO3
BOARD EVA CHIP FOR H8/38XX SLP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.775" 3MM 2LD datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2X2P MODU 2MM PIN HDR,SMD, BLSTR datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf