Cornell Dubilier Electronics CD7FC241FO3
CD7FC241FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD7FC241FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 240PF 1% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD7FC241FO3.pdf
Availability of CD7FC241FO3
QUANTITY
CD7FC241FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD7FC241FO3
Internal Part NumberEIS-CD7FC241FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD7
PackagingBulk
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD7FC241FO3
Related LinksCD7FC, CD7FC241FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD7FC241FO3 Details Description
Related parts for CD7FC241FO3
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf