Cornell Dubilier Electronics CD7FC301FO3
CD7FC301FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD7FC301FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 300PF 1% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD7FC301FO3.pdf
Availability of CD7FC301FO3
QUANTITY
CD7FC301FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD7FC301FO3
Internal Part NumberEIS-CD7FC301FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD7
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD7FC301FO3
Related LinksCD7FC, CD7FC301FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD7FC301FO3 Details Description
Related parts for CD7FC301FO3
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
AMP MCP 1.2 CLEAN BODY-SWS datasheet.pdf
SHLD CABLE KIT SUB ASSY datasheet.pdf
CAP CER 52PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf