Cirrus Logic, Inc. CDB470XD-DC28
CDB470XD-DC28 picture photo
Mfg. Part Number
CDB470XD-DC28
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
BOARD EVAL 2CH ADC/8CH DAC DSP
Datasheet Download
CDB470XD-DC28.pdf
Availability of CDB470XD-DC28
QUANTITY
CDB470XD-DC28 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDB470XD-DC28
Internal Part NumberEIS-CDB470XD-DC28
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
SeriesCrystal®
Main PurposeAudio, Audio Processing
EmbeddedYes, DSP
Utilized IC / PartCS47028
Primary Attributes2 ADCs, 8 DACs
Secondary AttributesDifferential
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDB470XD-DC28
Related LinksCDB470, CDB470XD-DC28 Datasheet, Cirrus Logic, Inc. Distributor
CDB470XD-DC28 Details Description
Related parts for CDB470XD-DC28
IDC CABLE - MDM34T/MC34G/MDM34T datasheet.pdf
IC FPGA 382 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
26500 11C 10#16 1#2 S RECP AN datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 16 V datasheet.pdf