Comchip Technology CDBA5150-G
CDBA5150-G picture photo
Mfg. Part Number
CDBA5150-G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC
Datasheet Download
CDBA5150-G.pdf
Availability of CDBA5150-G
QUANTITY
CDBA5150-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBA5150-G
Internal Part NumberEIS-CDBA5150-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherPart Conversion NRND 05/Jan/2015
Standard Package5,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F380pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBA5150-G
Related LinksCDBA5, CDBA5150-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBA5150-G Details Description
Related parts for CDBA5150-G
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8MSOP datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB NAT 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf