Comchip Technology CDBA5150-G
CDBA5150-G picture photo
Mfg. Part Number
CDBA5150-G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC
Datasheet Download
CDBA5150-G.pdf
Availability of CDBA5150-G
QUANTITY
CDBA5150-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBA5150-G
Internal Part NumberEIS-CDBA5150-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherPart Conversion NRND 05/Jan/2015
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F380pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBA5150-G
Related LinksCDBA5, CDBA5150-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBA5150-G Details Description
Related parts for CDBA5150-G
CONN FERRULE 2WIRE 18AWG GRAY datasheet.pdf
RELAY SSR 3PH 50A LED SCR PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TESTER/IDENTIFIER DIGITAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf