Comchip Technology CDBB2200-HF
CDBB2200-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBB2200-HF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2A DO214AA
Datasheet Download
CDBB2200-HF.pdf
Availability of CDBB2200-HF
QUANTITY
CDBB2200-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBB2200-HF
Internal Part NumberEIS-CDBB2200-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBB2200-HF
Related LinksCDBB2, CDBB2200-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBB2200-HF Details Description
Related parts for CDBB2200-HF
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVALUATION BRD VTM CURRENT MULTI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf