Comchip Technology CDBC5150-HF
CDBC5150-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBC5150-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AB
Datasheet Download
CDBC5150-HF.pdf
Availability of CDBC5150-HF
QUANTITY
CDBC5150-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBC5150-HF
Internal Part NumberEIS-CDBC5150-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F380pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBC5150-HF
Related LinksCDBC5, CDBC5150-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBC5150-HF Details Description
Related parts for CDBC5150-HF
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .05 OHM 1W 5% datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 407K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 10-12AWG datasheet.pdf
LED LINEAR MOD 14W 4000K 120VAC datasheet.pdf