Comchip Technology CDBM2100-HF
CDBM2100-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBM2100-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A MINISMA
Datasheet Download
CDBM2100-HF.pdf
Availability of CDBM2100-HF
QUANTITY
CDBM2100-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBM2100-HF
Internal Part NumberEIS-CDBM2100-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F160pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123T
Supplier Device PackageMini SMA/SOD-123
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBM2100-HF
Related LinksCDBM2, CDBM2100-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBM2100-HF Details Description
Related parts for CDBM2100-HF
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 0.96A 6SON datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 4POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf