Comchip Technology CDBV3-40-G
CDBV3-40-G picture photo
Mfg. Part Number
CDBV3-40-G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323
Datasheet Download
CDBV3-40-G.pdf
Availability of CDBV3-40-G
QUANTITY
CDBV3-40-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBV3-40-G
Internal Part NumberEIS-CDBV3-40-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationSOT-323 Series Material Declaration
Standard Package3,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBV3-40-G
Related LinksCDBV3, CDBV3-40-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBV3-40-G Details Description
Related parts for CDBV3-40-G
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC Z8 4K ROM KEYBOARD 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
BUZZER 30-120VDC/AC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR 6 POS MOD JACK datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
WALL PLT 1 GNG 2 HLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf