ITT Cannon, LLC CIR020R-18-19PY-T12
CIR020R-18-19PY-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-18-19PY-T12
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-18-19PY-T12.pdf
Availability of CIR020R-18-19PY-T12
QUANTITY
CIR020R-18-19PY-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-18-19PY-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-18-19PY-T12
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-18-19PY-T12
Related LinksCIR020R-1, CIR020R-18-19PY-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-18-19PY-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-18-19PY-T12
CONN HEADER 42POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
TERM RING HT SHR 22-18AWG 1/4 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TSFP-3 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.35A SYNC 5USMD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 39.2 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf