Vishay/BCcomponents MBA02040C5231FC100
MBA02040C5231FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C5231FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C5231FC100.pdf
Availability of MBA02040C5231FC100
QUANTITY
MBA02040C5231FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C5231FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C5231FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C5231FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C5231FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C5231FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C5231FC100
CABLE TIE INTERMED YLW 5.6" datasheet.pdf
BIT HEX TR 5/32" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 88POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf