Vishay/BCcomponents MCT06030D3900BP100
MCT06030D3900BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3900BP100
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3900BP100.pdf
Availability of MCT06030D3900BP100
QUANTITY
MCT06030D3900BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3900BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3900BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3900BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3900BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3900BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D3900BP100
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .125 X .250 datasheet.pdf
IO NICU MESHG PU V0 REC datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 48VQFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 30POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf