Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG04-24TR3
BZG04-24TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG04-24TR3
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 42.2VC DO214AC
Datasheet Download
BZG04-24TR3.pdf
Availability of BZG04-24TR3
QUANTITY
BZG04-24TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG04-24TR3
Internal Part NumberEIS-BZG04-24TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.1A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency505pF @ 1MHz
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG04-24TR3
Related LinksBZG04, BZG04-24TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG04-24TR3 Details Description
Related parts for BZG04-24TR3
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 1024X18 68-PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 96POS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 52POS DUAL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
VM COVER 84HP/D365MM BOTTOM VENT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.8A TO-220SIS datasheet.pdf