Vishay/Dale CMF551R0000GLR6
CMF551R0000GLR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R0000GLR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R0000GLR6.pdf
Availability of CMF551R0000GLR6
QUANTITY
CMF551R0000GLR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R0000GLR6
Internal Part NumberEIS-CMF551R0000GLR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R0000GLR6
Related LinksCMF551R, CMF551R0000GLR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R0000GLR6 Details Description
Related parts for CMF551R0000GLR6
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 7POS 5.08MM datasheet.pdf
BRACKET R-ANGL SLOT FOR M12 PROX datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK STR datasheet.pdf
330UF 16V 10X16 105C RAD datasheet.pdf