Texas Instruments CDCLVC1102PWR
CDCLVC1102PWR picture photo
Mfg. Part Number
CDCLVC1102PWR
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:2 250MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
CDCLVC1102PWR.pdf
Availability of CDCLVC1102PWR
QUANTITY
CDCLVC1102PWR Order Process
Ship out your order
Specifications of CDCLVC1102PWR
Internal Part NumberEIS-CDCLVC1102PWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013
Manufacturer Product PageCDCLVC1102PWR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputNo/No
InputLVCMOS
OutputLVCMOS
Frequency - Max250MHz
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDCLVC1102PWR
Related LinksCDCLVC, CDCLVC1102PWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
CDCLVC1102PWR Details Description
Related parts for CDCLVC1102PWR
IDC CABLE - MKS34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS FEMALE CORD #20 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 1.7A 72.5 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 14SOIC datasheet.pdf
1.50 38.1MM PANWRAP YELLOW 50' datasheet.pdf