Sumida Corporation CDEIR6D31FNP-6R8MC
CDEIR6D31FNP-6R8MC picture photo
Mfg. Part Number
CDEIR6D31FNP-6R8MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
CDEIR6D31FNP-6R8MC.pdf
Availability of CDEIR6D31FNP-6R8MC
QUANTITY
CDEIR6D31FNP-6R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDEIR6D31FNP-6R8MC
Internal Part NumberEIS-CDEIR6D31FNP-6R8MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDEIR6D31F
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDEIR6D31FNP-6R8MC
Related LinksCDEIR6D31, CDEIR6D31FNP-6R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDEIR6D31FNP-6R8MC Details Description
Related parts for CDEIR6D31FNP-6R8MC
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONTACT CS1.6E 18-16GLD .75 I3.5 datasheet.pdf
CABLE BNC MALE R/A RG58C/U 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIO 1400V TO-240AA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 20V 2A SOT1061 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf