Sumida Corporation CDEP125MENP-1R2NC
CDEP125MENP-1R2NC picture photo
Mfg. Part Number
CDEP125MENP-1R2NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 17.5A 3.1 MOHM
Datasheet Download
CDEP125MENP-1R2NC.pdf
Availability of CDEP125MENP-1R2NC
QUANTITY
CDEP125MENP-1R2NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDEP125MENP-1R2NC
Internal Part NumberEIS-CDEP125MENP-1R2NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDEP125ME
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance1.2µH
Tolerance±25%
Current Rating17.5A
Current - Saturation25.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)