Sumida Corporation CDEP63MENP-100MC
CDEP63MENP-100MC picture photo
Mfg. Part Number
CDEP63MENP-100MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.1A 113.8 MOHM
Datasheet Download
CDEP63MENP-100MC.pdf
Availability of CDEP63MENP-100MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDEP63MENP-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDEP63MENP-100MC
Internal Part NumberEIS-CDEP63MENP-100MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDEP
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation4.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)113.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.285" L x 0.268" W (7.25mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDEP63MENP-100MC
Related LinksCDEP63ME, CDEP63MENP-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDEP63MENP-100MC Details Description
Related parts for CDEP63MENP-100MC
EMITTER IR 870NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR24B/AE24G/APK24B datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf