Sumida Corporation CDH38D11BNP-6R8MC
CDH38D11BNP-6R8MC picture photo
Mfg. Part Number
CDH38D11BNP-6R8MC
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1A 240 MOHM SMD
Datasheet Download
CDH38D11BNP-6R8MC.pdf
Availability of CDH38D11BNP-6R8MC
QUANTITY
CDH38D11BNP-6R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH38D11BNP-6R8MC
Internal Part NumberEIS-CDH38D11BNP-6R8MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH38D11B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation610mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.150" W (5.20mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH38D11BNP-6R8MC
Related LinksCDH38D11, CDH38D11BNP-6R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH38D11BNP-6R8MC Details Description
Related parts for CDH38D11BNP-6R8MC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE .100A 250V MIDGET T/D datasheet.pdf
SENSOR CONTROLLER 100-240VAC NPN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FILLER RODS AND TUBES datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 160VDC datasheet.pdf