Sumida Corporation CDH3D13SHPNP-4R7MC
CDH3D13SHPNP-4R7MC picture photo
Mfg. Part Number
CDH3D13SHPNP-4R7MC
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 201.8 MOHM
Datasheet Download
CDH3D13SHPNP-4R7MC.pdf
Availability of CDH3D13SHPNP-4R7MC
QUANTITY
CDH3D13SHPNP-4R7MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH3D13SHPNP-4R7MC
Internal Part NumberEIS-CDH3D13SHPNP-4R7MC
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH3D13D/SHP
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)201.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.150" W (4.00mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH3D13SHPNP-4R7MC
Related LinksCDH3D13SH, CDH3D13SHPNP-4R7MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH3D13SHPNP-4R7MC Details Description
Related parts for CDH3D13SHPNP-4R7MC
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf