Sumida Corporation CDH53-120LC
CDH53-120LC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-120LC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.12A 180 MOHM
Datasheet Download
CDH53-120LC.pdf
Availability of CDH53-120LC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDH53-120LC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-120LC
Internal Part NumberEIS-CDH53-120LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±15%
Current Rating1.12A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-120LC
Related LinksCDH53, CDH53-120LC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-120LC Details Description
Related parts for CDH53-120LC
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INLET IEC-320 C14 SCREW MNT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS 26.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf