FFF 51760-10001204AALF
51760-10001204AALF picture photo
Mfg. Part Number
51760-10001204AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWERBLADE
Datasheet Download
51760-10001204AALF.pdf
Availability of 51760-10001204AALF
QUANTITY
51760-10001204AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51760-10001204AALF
Internal Part NumberEIS-51760-10001204AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical12 Signal, 4 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51760-10001204AALF
Related Links51760-100, 51760-10001204AALF Datasheet, FFF Distributor
51760-10001204AALF Details Description
Related parts for 51760-10001204AALF
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.52 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf