Vishay/Dale RLR05C1240FSRSL
RLR05C1240FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1240FSRSL
Brief Description
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1240FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1240FSRSL
QUANTITY
RLR05C1240FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1240FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1240FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1240FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1240FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1240FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1240FSRSL
CONN TERM BLOCK PCB 5.0MM 3POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 40A D-55 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ZG2 SENSOR CONTROLLER, PNP OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TEST FIXTURE FOR CGHV96100F2 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf