Sumida Corporation CDH53-121JC
CDH53-121JC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-121JC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 340MA 1.8 OHM
Datasheet Download
CDH53-121JC.pdf
Availability of CDH53-121JC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDH53-121JC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-121JC
Internal Part NumberEIS-CDH53-121JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-121JC
Related LinksCDH53, CDH53-121JC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-121JC Details Description
Related parts for CDH53-121JC
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RFID 2000 ANT TUNING-MOD 134.2K datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D SUB MA 20A PCB SOLDER CONTACT datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf