Sumida Corporation CDH53-560KC
CDH53-560KC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-560KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 500MA 870 MOHM
Datasheet Download
CDH53-560KC.pdf
Availability of CDH53-560KC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDH53-560KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-560KC
Internal Part NumberEIS-CDH53-560KC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)870 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-560KC
Related LinksCDH53, CDH53-560KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-560KC Details Description
Related parts for CDH53-560KC
IC COMP DUAL ULTRA-FAST 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3.81MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD15-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DFN-6 TO DIP-10 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf