Sumida Corporation CDH73NP-180LC
CDH73NP-180LC picture photo
Mfg. Part Number
CDH73NP-180LC
Brief Description
FIXED IND 18UH 900MA 130 MOHM
Datasheet Download
CDH73NP-180LC.pdf
Availability of CDH73NP-180LC
QUANTITY
CDH73NP-180LC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH73NP-180LC
Internal Part NumberEIS-CDH73NP-180LC
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH73
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±15%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.287" W (8.00mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH73NP-180LC
Related LinksCDH73N, CDH73NP-180LC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH73NP-180LC Details Description
Related parts for CDH73NP-180LC
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CLEAN CUT 1/8" BLACK 1000' datasheet.pdf
BACK UP PLATE C/O PL SPG datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.0 WTB R/A HDR L/F 4CKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf