Sumida Corporation CDH74NP-560KC
CDH74NP-560KC picture photo
Mfg. Part Number
CDH74NP-560KC
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.15A 260 MOHM
Datasheet Download
CDH74NP-560KC.pdf
Availability of CDH74NP-560KC
QUANTITY
CDH74NP-560KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH74NP-560KC
Internal Part NumberEIS-CDH74NP-560KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH74
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.15A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.287" W (8.00mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH74NP-560KC
Related LinksCDH74N, CDH74NP-560KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH74NP-560KC Details Description
Related parts for CDH74NP-560KC
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
LAMP NEON 110V T-1 BI-PIN LB datasheet.pdf
IC DGTL SIGNAL PROC 60MHZ 144QFP datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.17KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf