Cornell Dubilier Electronics CDHC102K2R3SR
CDHC102K2R3SR picture photo
Mfg. Part Number
CDHC102K2R3SR
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1000F -5% +10% 2.3V T/H
Datasheet Download
CDHC102K2R3SR.pdf
Availability of CDHC102K2R3SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDHC102K2R3SR Order Process
Ship out your order
Specifications of CDHC102K2R3SR
Internal Part NumberEIS-CDHC102K2R3SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCDLC_CDHC Series Obs 27/Jan/2014
Standard Package3
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesCDHC
PackagingBulk
Capacitance1000F
Tolerance-5%, +10%
Voltage - Rated2.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 50°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.543" (90.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDHC102K2R3SR
Related LinksCDHC10, CDHC102K2R3SR Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDHC102K2R3SR Details Description
Related parts for CDHC102K2R3SR
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CABLE TIE 16.25" NATURAL 120LB datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RFID HTAG SOT899-1 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf