Vishay/Dale RNC55J2372FSRE6
RNC55J2372FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2372FSRE6
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2372FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2372FSRE6
QUANTITY
RNC55J2372FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2372FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2372FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2372FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2372FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2372FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2372FSRE6
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 125W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 0.43" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSF RF N CH 20V 3A PW-X datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 4.5-3000MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf