Central Semiconductor Corp CDM2208-800FP SL
CDM2208-800FP SL picture photo
Mfg. Part Number
CDM2208-800FP SL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 8A 800V TO-220FP
Datasheet Download
CDM2208-800FP SL.pdf
Availability of CDM2208-800FP SL
QUANTITY
CDM2208-800FP SL Order Process
Ship out your order
Specifications of CDM2208-800FP SL
Internal Part NumberEIS-CDM2208-800FP SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.6 Ohm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs24.45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1110pF @ 25V
Power - Max57W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDM2208-800FP SL
Related LinksCDM2208-, CDM2208-800FP SL Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CDM2208-800FP SL Details Description
Related parts for CDM2208-800FP SL
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER 11POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 258VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 18A TO-220 datasheet.pdf